مشهورترین و قدیمی ترین ورزشگاههای جهان   

تا وقتی که شما یک توپ یک جفت قوطی برای ساختن دروازه و فضای بازی داشته باشید امکان بازی فوتبال در همه جا برای شما مهیا است. اما بعضی مکانها بازی فوتبال را کمی مخصوص می کنند. بعضی ورزشگاهها تقریبا به مشهوری بازیکنان و باشگاههایی هستند که در آنجا بازی می کنند.


ماراکانا (ریودوژانیرو – برزیل)

ماراکانا

ماراکانا که نامش را از یک رودخانه کوچک که در نزدیکی آن جاری است گرفته بزرگترین ورزشگاه جهان است. ظرفیت معمولی آن 120 هزار نفر است. در فینال جام جهانی 1950 که بین اروگوئه و برزیل انجام شد 199854 نفر برای دیدن مسابقه گرد امدند. برزیل فقط یک گل  برای پیروزی نیاز داشت اما هنگامی که اروگوئه بازی را 2 – 1 برد جمعیت مایوسانه ورزشگاه را ترک کردند.

ماراکانا

 ماراکانا همچنین رکورد تماشاچی برای مسابقات باشگاهی را هم دارد. این رکورد در سال 1963 هنگامی اتفاق افتاد که 177656 نفر مسابقه بین دو باشگاه برزیل یعنی فلامینگو و فلامینز را تماشا کردند. استادیوم ماراکانا در سال 1950 افتتاح شد اما تا سال 1965 نا تمام بود.

 همپدن پارک (گلاسکو- اسکاتلند)

 

 

همپدن پارک 

 قبل از افتتاح ماراکانا همپدن پارک بزرگترین ورزشگاه جهان بود. در سال 1937 تعداد 149415 نفر (رکورد اروپا) شکست انگلستان از اسکاتلند را تماشا کردند و 7 روز بعد 147365 تماشاگر برای تماشای فینال جام اسکاتلند بین آبردین و سلتیک به ورزشگاه آمدند.

همپدن پارک

  از دهه 1970 ورزشگاه نیاز به مرمت داشت و کار تبدیل آن به ظرفیت 50000 نفر نشسته آغاز شد.

 

 

  استادیوم گیلرموکاندو (مکزیکوسیتی- مکزیک)

 

 

ازتک

 

قبلا با نام ازتک مشهور بود. این تنها ورزشگاهی است که میزبان فینال دو جام جهانی در 1970 و 1986 بوده است. این ورزشگاه برای المپیک 1968 ساخته شد اما اولین مسابقه بین مکزیک و تیم تورینو ایتالیا در 1966 در این ورزشگاه برگزار شد.

ازتک

 با ظرفیت 110 هزار نفر و پایین بودن ردیف صندلی که فقط 10 متر از زمین مسابقه فاصله دارد این ورزشگاه به دلیل جو مخصوص تماشاگران آن در جهان مشهور است.

  برنابو (مادرید - اسپانیا)

 

 

برنابو 

 بعد از اینکه ورزشگاه نووو شامارتین در جنگ داخلی اسپانیا ویران شد مدیر رئال مادرید سانتیاگو برنابو 41 میلیون پزوتا برای ساخت یک ورزشگاه جدید جمع آوری کرد. استادیوم برنابوی 105 هزار نفری مغرورانه در معتبرترین خیابان مادرید کاستلانا قرار دارد.

 

 

برنابو

  این ورزشگاه در سال 1947 افتتاح شد و با سلطه رئال مادرید در جام قهرمانی باشگاههای اروپا در دهه 1950 مشهور شد. این ورزشگاه میزبانی 3 جام اروپایی را به خوبی فینال جام جهانی 1982 بین آلمان غربی و ایتالیا انجام داده است.

 سن سیرو (میلان – ایتالیا)

 

 

سن سیرو 

 خانه دو تیم ایتالیایی اث میلان و اینترمیلان سن سیرویا جوزپه میاتزا یکی از بزرگترین عجایب فوتبال مدرن جهان است.

 

 

سن سیرو

 ظرفیت ابتدایی 35 هزار نفری ان در 1926 به طور قابل توجهی افزایش یافت. در سال 1990 یازده برج استوانه ای شکل برای ساختن ردیف سوم صندلی و سقف بخاطر مسابقات نهایی جام جهانی 1990 ساخته شد و ظرفیت آن به 83000 نفر افزایش یافت.

سن سیرو 

  ولی این بازسازی یک مشکل برای ماموران زمین ایجاد کرد چون سقف از رسیدن نور و آب باران به زمین جلوگیری می کرد.

 

 

نیوکمپ (بارسلونا – اسپانیا)

 

 

نیوکمپ 

 در 1957 با صرف هزینه 66 میلیون پزوتا پایان یافت. استادیوم نیوکمپ ظرفیت 115000 نفر را دارد و به اندازه کافی برای جا دادن 110 هزار نفر اعضای این باشگاه گنجایش دارد که بارسلون را تبدیل به بزرگترین باشگاه جهان کرده است.

 

 

نیوکمپ

نیوکمپ

  در سال 1971 سالن ورزشهای داخل سالن با ظرفیت 165000 نفر در کنار گردشگاهی که تیم نونهالان بارسلون در آنجا بازی می کند افتتاح شد.

 

 

 

 

 

ورزشگاه ویملی (لندن – انگلستان)

 

 

ویمبلی

 

با برجهای دوقلو استادیوم ویمبلی لندن بدون شک مشهورترین میدان مسابقه در جهان است. پله بازیکن افسانه ای برزیلی انرا کلیسای فوتبال خوانده و گفته است که ویمبلی خانه مسابقات زیباست. این ورزشگاه برای نمایشگاه سلطنتی انگلستان در سال 1924 ساخته شد اما در واقع کار ساخت ان در سال 1923 پایان یافت و ظرفیت 127 هزار نفر را داشت. در ان سال فینال جام اتحادیه فوتبال بین وستهام و بولتون وندرز بود و بیش از 200 هزار نفر قبل از شروع بازی جمع شده بودند که بوسیله پلیس پراکنده شدند.

 

 

 

ویمبلی

  به عنوان استادیوم ملی انگلستان امروزه تمام فینالهای جام اتحادیه انگلستان در آن برگزار می شود. در گذشته ویملی ظرفیت 80 هزار نفر تماشاچی نشسته را دارا بود. این ورزشگاه دوباره بازسازی شد اما برجهای دوقلوی آن که خصوصیت این ورزشگاه هستند هیچوقت از بین نمی روند.

لينک
دوشنبه ۱۳۸٧/٢/٩ - محمد