کره شمالی 0 - 0 ایران /افشین قطبی : قطعا به جام جهانی صعود می‌کنیم

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با اظهار رضایت از عملکرد ملی‌پوشان در دیدار برابر کره شمالی گفت: مردم ایران بدانند که کسب تساوی برابر کره شمالی ذره‌ای از امید ما را برای صعود به جام جهانی کمتر نکرده است.

افشین قطبی در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به کره شمالی، پیرامون دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و کره شمالی با اظهار رضایت از عملکرد ملی‌پوشان افزود: معتقدم ما قطعا به جام جهانی صعود می‌کنیم. حال به صورت مستقیم و یا از راه پلی‌آف. نتیجه‌ی این بازی برابر کره شمالی ذره‌ای از امید ما برای صعود به جام جهانی کم نکرده است و فقط می‌تواند مسیر این صعود را تغییر دهد. معتقدم در این گروه پنج تیمی اتفاقات بسیاری خواهد افتاد چرا که اختلاف امتیاز بین تیم‌ها کم است و هر سرنوشتی تا پایان مسابقات می‌تواند برای یک تیم به غیر از امارات رقم بخورد.

سرمربی تیم ایران با اشاره به دیدار برابر کره شمالی گفت: معتقدم ما در این مسابقه فوتبال خوبی را به نمایش گذاشتیم و شما تاکنون ندیده بودید بازیکنان تیم ایران تا این حد زمانی که توپ را در دست دارند، با برنامه و منظم به سمت دروازه‌ی حریف حمله ‌کنند و زمانی هم که توپ را در اختیار ندارند و توپ را از دست می‌دهند به سرعت سازمان یافته و با تمرکز لازم روی بازیکنان حریف به خوبی کار پرس را انجام می‌دهند و توپ را تصاحب ‌کنند. پرس از بالای دفاع یکی از وظایف مهم بازیکنان ایران بود که دیدید چقدر خوب از عهده‌ی آن برآمدند.

وی افزود: ما فقط در این مسابقه کمی بدشانس بودیم که مهمترین آن مصدومیت محسن خلیلی در بدو ورودش به زمین مسابقه بود. ضمن آن که یکی، دو اشتباه در نیمه‌ی دوم باعث شد بازیکنان کره شمالی از فرصت استفاده کرده و با دادن پاس‌ها و شوت به سمت دروازه‌ی ما استادیوم را زنده کنند و جریان بازی عوض شود اما، بلافاصله بعد از هشت، نه دقیقه ما به سرعت توانستیم کنترل بازی را دوباره بدست بگیریم.

قطبی گفت: گرچه ما خوشحال می‌شدیم که سه امتیاز از کره شمالی گرفته و به هدفمان نزدیک‌تر می‌شدیم ولی فکرمی‌کنم اکنون هم کسب یک امتیاز برابر تیم سرعتی و منظم کره شمالی ما را یک قدم به جام جهانی نزدیک‌تر کرد. کره شمالی تیمی است که در کشور چین و در بازی رفت مقابل کره جنوبی یک امتیاز گرفت و حتی در کره جنوبی هم در دیدار برگشت تا دقیقه‌ی 92 بازی صفر - صفر بود. آنها تیم قدرتمندی هستند و به خصوص در کشور خودمان دیدید که در چه شرایطی فوتبال بازی می‌کردند. من می‌دانم تیم ایران هیچ وقت مقابل کره شمالی شکست نخورده و همیشه نتایج خوبی کسب کرده است اما، مردم ایران بدانند این تیم کره شمالی با تیم چند سال گذشته‌ی آنها بسیار متفاوت بود و آنها امروز بازیکنان بین‌المللی متعددی دارند.

قطبی به ایسنا گفت: من از تمام مردم و رسانه‌ها به خاطر احساس‌های خوب و دعاهایی که برای تیم ملی داشتند، تشکر می‌کنم و امیدوارم در 10 روز آینده سرنوشت خوبی برای فوتبال ایران در راه رسیدن به جام جهانی رقم زده شود. من لحظاتی پیش از بازی با کره شمالی واقعا احساس خوبی داشتم چرا که با توجه به هدفی که برای تیم ایران ترسیم کرده بودیم طبق برنامه جلو رفتیم و من به عنوان سرمربی تیم همه‌ی وظایفی که باید انجام می‌دادم را عمل کردم. لذا نگرانی نداشتم و هیچ استرسی روی من نبود و تنها امیدوار بودم شانس هم با ما یار باشد و بتوانیم نتیجه‌ی خوبی در این مسابقه بگیریم.

قطبی ادامه داد: ما در نخستین برنامه‌ریزی خود برای تیم ایران روی تمام جزئیات هم دقت داشتیم و سعی کردیم همه امکانات لازم را فراهم کنیم و تصمیمات درستی بگیریم تا تیم ایران هر روز در آرامش باشد. در کره شمالی هم مسوولین تیم امکانات لازم رابرای ما فراهم کردند. ضمن اینکه سفارت ایران در کره شمالی هم با وجود محدودیت‌های خاص این کشور فضای خوبی را برای کاروان تیم ایران فراهم کرد که فکر می‌کنم تمام این جزئیات روی آرامش و عملکرد تیم ملی اثر گذاشت و بازیکنان با روحیه‌ی خوبی وارد زمین شدند و حاضر بودند برای تیم ملی کارگری کنند و امید به برد داشتند.

سرمربی ایران گفت: فکر می‌کنم در این فرصتی که ما داشتیم و داریم کارهای روانشناسی و ایجاد یک فضای آرام و پر از دوستی بسیار مهم است و با توجه به محدودیت زمان این مساله از بحث جزئیات تکنیکی تیم مهمتر به نظر می‌رسد. ما در تیم ملی سعی کردیم بازیکنان ضمن رسیدن به هماهنگی لازم وظیفه شناس باشند و پیش از دیدار برابر کره همه‌ی تیم از سازماندهی تیمی خود در بازی مطلع بود و هر بازیکن وظیفه‌ی خود را به خوبی می‌دانست و انگیزه‌ای داشت که برای عملکرد خوب تلاش کند. ما پیش از این مسابقه همه چیز را درباره‌ی کره شمالی می‌دانستیم و این تیم را به دقت آنالیز کرده بودیم و جزئیات آن را برای بازیکنان تشریح کرده بودیم. آنها متوجه شده بودند کره شمالی در حال حاضر یکی از بهترین تیم‌های آسیاست و نقاط قدرت و ضعف آنها چیست. این تیم فوتبال با نظم و انضباطی دارد و با قدرت و سرعت کار می‌کند. شماره‌ی 12، 10 و 11 آنها بازیکنان بزرگ و با کیفیتی بودند. می‌توانستند هر سرنوشتی را برای این بازی رقم بزنند. لذا بازیکنان با علم به همه‌ی این مسایل وارد زمین شدند.

قطبی در پاسخ به این سوال که چرا از بازیکنان دیگری که شاید ذهن هر ایرانی نسبت به حضور او در این مسابقه معطوف می‌شد، استفاده نکردید، گفت: دلیل اینکه من سعی کردم یک مجموعه‌ی بزرگی از بازیکنان را به تیم ملی دعوت کرده و در ادامه هم سعی کنیم بازیکنان آماده‌ی بسیاری را در این مجموعه داشته باشیم، این بود که در فرصت فشرده و کوتاهی که ما باید سه مسابقه‌ی حساس را برگزار کنیم نباید روی بازیکنان فشار زیادی بیاید، بنابراین سعی کردیم از برخی نفرات به طور مثال در دیدار برابر کره شمالی استفاده نکرده و آنها را آماده نگه داریم تا در دیدارهای بعدی استفاده کنیم.

وی در پایان گفت: برخی از بازیکنانی که مقابل کره بازی کردند شاید نتوانند فشار زیاد ناشی از سه مسابقه در یک مدت زمان کوتاه را تحمل کنند. ضمن این که در دیدار با کره شمالی که یک مسابقه‌ی حساس خارج از خانه بود من به نوعی تجربه را به آمادگی فوق‌العاده‌ی جسمانی و جوانگرایی تیم ترجیح دادم. ما باید در این بازی مهم بین‌المللی از بازیکنان با تجربه‌ی خود استفاده می‌کردیم و نفرات دیگر را در بازی‌های بعدی کم کم وارد شرایط تیم می‌کنیم اما، حضور آنها در کنار ما و تمرین کردنشان باعث آمادگی هر لحظه‌ی این بازیکنان می‌شود، ضمن اینکه از شرایط تیم و تاکتیک‌های تیم هم مدام مطلع هستند و در جریان کار حضور دارند. در ایران 70 میلیون جمعیت حضور دارند و ما نمی‌توانیم در یک تیم یازده نفره از همه استفاده کنیم لذا باید سرمربی در لحظات خاص بهترین تصمیم را بگیرد و با یک استراتژی مشخصی به بازی‌های پیش روی خود و استفاده از بازیکنان مختلف نگاه کند.

/ 0 نظر / 25 بازدید