ایران 5 اندونزی0

تیم ملی ایران امروز در دیداری دوستانه در ورزشگاه انقلاب کرج توانست تیم ملی اندونزی را با پنج گل شکست دهد. از همان ابتدای مسابقه مشخص بود که تیم اندونزی تیمی ضعیف و کم توان است و نمی تواند حریفی قدرتمند برای ایران باشد و بجز یکی دو موقعیت نصفه و نیمه آنها نتوانستند روی دروازه ایران حمله کنند و بیشتر به دفاع مشغول بودند.

سیسنم ١-٣-٢-۴

ترکیب ایران مقابل اندونزی 

افشین قطبی که این اولین بازی رسمی او در تیم ملی بعنوان سرمربی بود در این دیدار تقریبا از ترکیبی استفاده کرد که احتمالا اسکلت آن را مقابل کره شمالی خواهیم دید. او در این بازی از مهدی رحمتی درون دروازه استفاده کرد که بدون شک گزینه اول او درون دروازه است. قطبی در این بازی از سیستم مورد علاقه خودش یعنی چهار دو سه یک استفاده کرد که البته او بارها گفته که از همین سیستم در بازی مقابل کره شمالی استفاده خواهد کرد و در بازی امروز در دفاع چپ احسان حاج صفی . در دفاع راست حسین کعبی . در دفاع مرکزی جلال حسینی و هادی عقیلی . در خط هافبک دفاعی از حسین کاظمی و فرزاد آشوبی . در خط هافبک از فریدون زندی و آندرانیک تیموریان و خسرو حیدری و در نهایت در تک حمله ی سیستم خود از آرش برهانی استفاده کرد. البته در نیمه دوم او بجای حسین کاظمی از خلعتبری  و بجای حسینی از بازیکن جوان تیم ذوب آهن استفاده کرد و بجای عقیلی  محسن بنگر را وارد زمین کرد کلا تعویض های کم قطبی در این بازی نشان از شناخت تقریبی او از ترکیب اصلی تیم خبر می داد البته باید این را هم در نظر بگیریم که در این دیدار بازیکنان پرسپولیس(بعلت بازی در لیگ قهرمانان) و لژیونرها حضور نداشتند و با توجه به این موضوع با هم پست های مختلف را در این سیستم مورد برسی قرار می دهیم :

 

دروازه بان : اگر رحمتی مصدوم نشود قطعا مطمئن تر از او در ایران وجود ندارد (البته فعلا)

 

دو دفاع مرکزی : بدون شک می توان گفت عقیلی و حسینی را مقابل کره شمالی و احتمالا در دو بازی بعد هم خواهیم دید و شرایط آنها هم مانند رحمتی است و در حال حاضر از آنها آماده تر نداریم.

 

دفاع راست : حسین کعبی مد نظر قطبی است و با توجه به تجربه کعبی در این پست بنظر می رسد گزینه ی مناسبی باشد.

 

دفاع چپ : خلع بزرگ تیم ملی و کلا فوتبال ایران در این منطقه است. در زمان دایی اشجاری و کمی هم ستار زارع در این منطقه بازی می کردند اما حالا هیچکدام از آنها در تیم نیستند و امروز هم حاج صفی در این پست بازی کرد که البته او امروز نسبتا خوب کار کرد هر چند که مقابل تیم ضعیفی بازی کرد البته قطبی در این پست احمد آل نعمه را هم در اختیار دارد اما با بازی امروز مشخص شد که حاج صفی شانس بیشتری برای گرفتن این پست دارد و بهر حال ممکن است یکی از نقاط ضعف ما همین پست باشد چون هیچوقت بازیکنان در این پست قابل اطمینان نبودند.

 

هافبکهای دفاعی : به گفته ی افشین قطبی از آنجایی که نکونام در بازی مقابل کره شمالی محروم است او مجبور است از دو هافبک دفاعی استفاده کند و در بازی امروز از کاظمی و آشوبی ودر نیمه دوم از زوج تیموریان و آشوبی استفاده کرد. بنظر می رسد که دو هافبک دفاعی ما مقابل کره از بین این سه بازیکن انتخاب می شوند. فراموش نکنید که آشوبی بازیکن مورد علاقه قطبی بشمار می رود.

 

سه هافبک پشت تک مهاجم : در بال چپ به احتمال زیاد فریدون زندی که یکی از آماده ترین ها در دیدارامروز بود مورد استفاده قرار خواهد گرفت و در هافبک مرکزی و بال راست بازیکنان زیادی را داریم که می توانند در هر دو پست بازی کنند و در بین آنها شانس علی کریمی و مسعود شجاعی بیشتر است و البته نباید از بازیکنان خوبی مثل خسرو حیدری و خلعتبری براحتی عبور کرد و آنها جایگزین های خوبی برای دو گزینه اول هستند. اما یک بازیکن نامی دیگر باقی می ماند که آن هم کسی نیست جز مهدی مهدوی کیا که تنها دلیل قرار گرفتن او در ترکیب اصلی برای قطبی ضربات ایستگاهی و تجربه زیاد او خواهد بود و احتمال قرار گرفتن او در ترکیب اصلی زیاد است. به هر حال انتخاب در این دو پست برای قطبی بسیار سخت و البته شیرین است زیرا او بازیکنان شایسته ای در اختیار دارد.

 

تک حمله : در این پست سه بازیکن شانس فیکس شدن دارند (محسن خلیلی . وحید هاشمیان . آرش برهانی) و شاید بازی تدارکاتی و تمرینات آن را مشخص کند اما در بازی امروز برهانی با وجود گلزنی نا امید کننده ظاهر شد و فرصتهای زیادی را از دست داد. قطبی همچنین شنا خت کمی نسبت به هاشمیان دارد و بلعکس خلیلی را بخوبی می شناسد و شاید همین امر باعث نزدیکی خلیلی به این پست باشد.

 

به هر حال ای کاش ایران بجای اندونزی با حریف قوی تری بازی می کرد تا تیم محک بیشتری می خورد و بنظر می رسد بازی مقابل چین محک جدی تری را در خانه حریف برای تیم ملی رقم بزند و قطبی بتواند تا حدودی مشکلات فنی تیم را شناسایی کند.

با آرزوی موفقیت برای تیم ملی در بازی مهم و سرنوشت ساز مقابل کره شمالی 

/ 0 نظر / 23 بازدید