استقلال قهرمان جام حذفی فوتبال ایران شد

استقلال تهران با پیروزی 3 بر صفر برابر پگاه گیلان قهرمان جام حذفی باشگاه‌های ایران شد.

تیم فوتبال استقلال تهران که در دیدار رفت برابر پگاه با نتیجه‌ی یک بر صفر تن به شکست داده بود، در دیدار برگشت پس از 120 دقیقه توانست 3 بر صفر حریفش را شکست دهد تا در مجموع با پیروزی 3 بر یک قهرمان جام حذفی ایران شود.

مهدی امیرآبادی، مجتبی جباری و آرش برهانی گلزنان استقلال در این دیدار بودند.

استقلال از دقیقه‌ی 110 با اخراج پیروز قربانی 10 نفره بازی می‌کرد.

به این ترتیب استقلال همراه با پرسپولیس دو نماینده‌ی ایران در لیگ قهرمانان آسیا خواهند بود.

استقلال تهران: 3

مهدی امیرآبادی (15)، مجتبی جباری (95)، آرش برهانی (99)

پگاه گیلان: صفر

استقلال: وحید طالب‌لو، امیرحسین صادقی، مهدی امیرآبادی، بیژن کوشکی، پیروز قربانی، پژمان منتظری، مجتبی جباری (علیرضا منصوریان 107)، میثم منیعی (محسن یوسفی 79)، علی علیزاه، امیر روانخواه، فرهاد مجیدی (آرش برهانی 74)،

پگاه: علی نظرمحمدی، ابراهیم تقی‌پور، محمد مختاری، ویلیام، آگوستین گیلائوری، مارتین آشیل (پیراندوست 103)، مهدی نوری، محمدرضا مهدوی، حسین ابراهیمی، امین متوسل‌زاده و سید رضا چاووشی (حسین ملکی 61)

داور: هدایت ممبینی

کمک داوران: حسین نجاتی، اسماعیل صفیری

اخطارها: پیروز قربانی، بیژن کوشکی (استقلال تهران)، ویلیام، مهدی نوری، متوسل‌زاده (پگاه رشت)

اخراج: پیروز قربانی (استقلال تهران)

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد استقلال با پشتوانه‌ی تماشاگران فراوانش بازی را به دست گرفت و خیلی زود توانست شکست یک بر صفر در دیدار رفت را جبران کند.

آبی‌ها برای رسیدن به گل تساوی تنها 15 دقیقه فرصت نیاز داشتند. در این دقیقه از بازی مهدی امیرآبادی از جناح راست راه دروازه پگاه را پیش گرفت و با یک ضربه‌ی چیپ توپ را از روی سر "نظر محمدی" وارد دروازه‌ی تیم شمالی کرد.

این تنها فرصت آبی‌پوشان پایتخت در نیمه‌ی نخست برای گشودن دروازه‌ی تیم مهمان نبود.

فرهاد مجیدی، امید روانخواه و میثم منیعی هم می‌توانستند در دقایق مختلف دروازه‌ی پگاه را باز کنند و خیال آبی‌پوشان پایتخت را راحت کنند اما این‌گونه نشد.

در سوی دیگر پگاه هم تیم چندان دست و پا بسته‌ای نشان نداد و ضدحمله‌های خطرناکی را روی دروازه‌ی استقلال فراهم آورد.

جایگیری خوب بازیکنان خط میانی و به خصوص حمله‌ی پگاه باعث می‌شد تا این تیم در هنگام تصاحب توپ روی دروازه‌ی استقلال خطرناک ظاهر شود. ضمن آن‌که "نادر دست‌نشان" شوت از راه دور را یکی از راه‌های اصلی گشودن دروازه‌ی استقلال قرار داده بود.

بر همین اساس بازیکنان پگاه چندین بار در نیمه‌ی نخست از راه دور دروازه‌ی طالب‌لو را نشانه رفتند. در این میان "چاووشی" دو بار با شوت‌های از راه دور و تماشایی طالب‌لو را وادار به واکنش کرد.

مهدوی هم در دقیقه‌ی 27 با شوتی سهمگین دروازه‌ی استقلال را نشانه گرفت اما در مجموع این طالب‌لو بود که با واکنش‌های دیدنی خود مانع از فروریختن دروازه‌ی آبی‌های پایتخت در نیمه‌ی نخست شد.

انجام خطاهای پی‌درپی و یارگیری مستقیم باعث شده بود تا نیمه‌ی نخست از سرعت چندان بالایی برخوردار نباشد. دو تیم حاضر نبودند تا هیچ جایی از زمین را به حریف واگذار کنند و بر همین اساس یارگیری و بازی فشرده در دستور کار دو تیم قرار داشت.

پگاه همچنان‌که آغازگر نیمه‌ی دوم بازی بود بازی را در دست گرفت و دیگر همانند 20 دقیقه‌ی نخست بازی به میزبان فرصت خودنمایی نداد.

امین متوسل‌زاده در همان دقایق نخست بازی در نیمه‌ی دوم (46) ضربه‌ی سری را روانه‌ی دروازه‌ی طالب‌لو کرد تا زنگ خطر را برای آبی‌پوشان پایتخت به صدا درآورده باشد.

تیم مهمان در نیمه‌ی دوم به لطف قدرت بدنی خوب بازیکنانش میدان‌داری می‌کرد. این در حالی بود که دو تیم در جریان نیمه‌ی دوم قصد نداشتند خطر کنند.

موقعیت‌های پگاه روی دروازه‌ی استقلال در نیمه‌ی دوم بیش از خطرهای تیم پایتخت‌نشین به چشم می‌آمد.

مهدی نوری بازیکن خط میانی پگاه در دقیقه‌ی 64 با شوت از راه دور خود بار دیگر طالب‌لو را وادار به واکنش کرد. ابراهیمی هم در دقیقه‌ی 75 بازی می‌توانست روی سانتر مهدوی دروازه‌ی استقلال را باز کند اما ضربه‌ی سر او به جای دروازه زمین بازی را نشانه رفته بود.

استقلال هم توسط علی علیزاده و مجتبی جباری می‌توانست دروازه‌ی پگاه را باز کند. علیزاده در شصت و هشتمین دقیقه‌ی بازی ارسال فرهاد مجیدی را با ضربه‌ی سر به پشت دروازه‌ی پگاه کوباند.

نظرمحمدی سنگربان پگاه هم دو بار مانع از فروریختن دروازه‌اش روی ضربات مجتبی جباری شد.

جباری یک بار در دقیقه‌ی 87 نیز ضربه‌ای ایستگاهی را روانه‌ی دروازه‌ی پگاه کرد که توپ با برخورد به تیم تیرک افقی دروازه به زمین بازی بازگشت.

آن‌چه در نیمه‌ی دوم بیش از هر چیز به چشم می‌آمد تحلیل رفتن قوای بدنی بازیکنان استقلال تهران بود که باعث شد سفید پوشان پگاه در نیمه‌ی دوم میدان‌داری کنند و کنترل بازی را در بخش زیادی از زمان بازی در اختیار داشته باشند.

افت بدنی بازیکنان استقلال همچنین باعث شده بود تا آنها در آوردن فشار به روی بازیکنان صاحب توپ پگاه ناتوان باشند و همین موضوع هم بازی‌سازی بی‌دردسر بازیکنان پگاه را در پی داشت.

اعتراض‌های امیر قلعه‌نویی در کنار زمین و برخورد تقی‌پور با مجتبی جباری در محوطه‌ی جریمه‌ی پگاه از جمله رخدادهای مهم بازی در نیمه‌ی دوم بودند.

جباری و تقی‌پور پیش از این یک بار در جریان دیدار برگشت لیگ برتر هم با یکدیگر درگیر شده بودند که به اخراج جباری و محرومیت ملی‌پوش استقلال همراه بود.

گل زودهنگام مجتبی جباری در چهارمین دقیقه از وقت اول اضافه‌ی بازی شیرازه‌ی پگاه را از هم پاشید و امیدهای تیم شمالی ایران برای رسیدن به جام قهرمانی و تکرار افتخار ملوان دیگر تیم شمالی در سال‌های دور را بر باد داد.

جباری روی پرتاب بلند علی علیزاده با جایگیری خوب در نقطه‌ی کور خط دفاعی پگاه از اشتباه خط دفاعی پگاه استفاده کرده و دروازه‌ی این تیم را باز کرد.

شش دقیقه بعد آرش برهانی روی پاس دیدنی مهدی امیرآبادی که در این دیدار یکی از درخشان‌ترین بازی‌های خود را برای تیم پایتخت انجام می‌داد در موقعیت گلزنی قرار گرفت و به آسانی دروازه‌ی نظرمحمدی سنگربان پگاه را برای سومین بار در این دیدار باز کرد.

اخراج پیروز قربانی در بیستمین دقیقه از وقت‌های اضافه‌ی بازی از دیگر رخدادهای بازی در وقت اضافه بود. قربانی با دریافت کارت زرد دوم توسط داور بازی «هدایت ممبینی» ناچار شد تا زمین بازی را ترک کند.

علیرضا منصوریان در دقیقه‌ی 107 به جای مجتبی جباری وارد بازی شد تا برای آخرین بار با پیراهن استقلال تهران در میدان حاضر باشد.

 

منصوریان با قهرمانی در جام حذفی باشگاه‌های ایران از دنیای بازیگری خداحافظی کرد.

/ 6 نظر / 60 بازدید
گوگول

سلام! کم پیدایی؟! [چشمک] دیشب بازی آلمانو دیدی، برد؟! [نیشخند]

حمیدرضا , نسرین

سلام ......... به همه استقلالیها تبریک میگم ......... موفق و پیروز باشی

محمد رضا

سلام متشکرم از اینکه میایی نظر میدی ضمن تبریک به هواداران استقلال و عرض تسلیت به خوانواده مجتبی جباری[گل][ناراحت][گریه][چشمک][لبخند]

حسین میرمحب

سلام محمد آقا راستش را بخوای من نمی تونم کسی را لینک کنم! حتی مال دوستای نزدیکم را اگر هم دقت کرده باشید می بینید که من هیچ کس را لینک نکرده ام ... و قصد من در این وبلاگ این است که فقط و فقط سایتها را معرفی کنم ... مطمئن باش بازم به وبلاگت سر می زنم

مهدي

سلام محمد جان اين مطلب عالي بود.[گل] البته من استقلالي نيستم.[چشمک]