بررسی ترکیب احتمالی دو تیم استقلال و پرسپولیس در شهرآورد ‪۶۵‬

دیدار تیم‌های استقلال و پرسپولیس دیداری خاص در فوتبال است .چرا که این بازی به لحاظ شرایط ویژه خود از تاثیرگذاری بیشتری نسبت به سایر بازی ها حتی به لحاظ تکنیکی و تاکتیکی برخوردار است.

امیر قلعه نویی و افشین قطبی حالا باید تمام هنر خود را در انتخاب بازیکنان ثابت خود نشان دهند. تصمیمی که بی‌شک می‌تواند در رسیدن به عرش یا افتادن به فرش هر کدام نقش مهمی خواهد داشت.

کدام بازیکنان برای دو تیم به میدان می‌روند؟
استقلال تهران ‪۳-۶-۱‬
دروازه بان : طالب لو مرد شماره یک آبی پوشان
طالب لو بهترین و البته تنها گزینه قلعه نویی برای قرار گرفتن در درون دروازه است. بازیکنی که نه می‌توان او را آماده دانست و نه می‌توان به خاطر ضعف هایش نگران دروازه استقلال بود.

یکی از ویژگی‌های مثبت طالب لو در شهرآور این است که او تا به حال در این دیدار سنتی شکست را تجربه نکرده است، این می‌تواند بار روانی مثبتی را برای شماره یک آبی‌ها در پی داشته باشد. البته اگر طالب لو نخواهد یکی از روزهای پر اشتباهش را تکرار کند.


* خط دفاعی؟ باز هم همان سه مدافع!
قلعه نویی همچنان اصرار عجیبی برای استفاده از سه مدافع در خط دفاعی خود دارد، شیوه‌ای که تقریبا کارایی خود را در فوتبال جهان از دست داده است.

به هر حال استقلال همانند هفته‌های قبل لیگ هشتم، پیروز قربانی، پژمان منتظری و بیژن کوشکی را در ترکیب خط دفاعی خود خواهد داشت. آنها می دانند که با وجود مهره‌های آماده‌ای چون ابراهیم توره، علی کریمی و علیرضا نیکبخت واحدی روز دشواری را خواهند داشت. روزی که اگر با تمرکز لازم بازی کنند، می‌توانند موفقیت تیمشان را تضمین کنند و اگر آماده نباشند، حتی امکان دارد از مردان حرفه‌ای قرمزها ضربات جبران ناپذیری را متحمل شوند.


* پیستون‌های کناری، تغییر به خاطر شهرآورد
به احتمال فراوان ، خسرو حیدری همچون هفته‌های گذشته به عنوان پیستون راست استقلال وظیفه‌ای سنگنی بر روی دوش خود احساس می‌کند. حیدری باید در کنار اینکه حملات تیمش از منطقه راست زمین را تدارک ببیند، باید به فکر خنثی کردن بازی بازیکنان پر انگیزه‌ای همچون نیکبخت و پترویچ باشد.

در سمت چپ مهدی امیرآبادی به واسطه نمایش انتقادآمیزی که هاشم بیگ زاده در دیدار با راه آهن از خود نشان داد، بار دیگر به جمع یازده بازیکن اصلی اضافه خواهد شد تا بلکه با درخشش در دیدار سنتی پایتخت، دوباره به یکی از مهره‌های اصلی تیم تبدیل شود.

امیر آبادی که اواخر لیگ گذشته به اوج دوران بازیگری خود رسیده بود، به طور حتم کار سختی برای دفع حرکات کریمی خواهد داشت. این بازیکن همچنین در مواقع حمله باید از مانع سختی به نام علیرضا محمد عبور کند. آیا آبادی می تواند بعد از این بازی خودش را در جمع بازیکنان اصلی استقلال تثبیت کند
* خط هافبک، نقطه قوت آبی
می توان خط هافبک استقلال را نقطه قوت آنها و البته تاثیرگذارترین ابزار برای قلعه نویی دانست. در سیستم ‪ ، ۳-۶-۱‬حسین کاظمی و یدالله اکبری به عنوان مهره‌های دفاعی میانه میدان وظیفه سختی را در پیش دارند. آنها می دانند که پرسپولیس بهترین ترکیب هجومی را در بین تیم‌های لیگ برتری دارد و برای برآورده کردن خواسته‌های کادر فنی باید بیشتر از هر زمان دیگری در طول ‪ ۹۰‬دقیقه دوندگی داشته باشند.

مجتبی جباری و جان واریو هم مردان هجومی استقلال در وسط میدان هستند.

بازیکنانی که وظیفه اصلی شان موقعیت‌سازی برای تک مهاجمشان خواهد بود.

البته جباری را به دلیل بهره بردن از توانایی تکنیکی می‌توان مهاجم سایه استقلال هم دانست.


* مهاجم؟ آرش برهانی
به ثمر رساندن سه گل در دو دیدار اخیر استقلال، کافی بود تا آرش برهانی در رقابت با سایر مهاجمان گزینه اول قلعه نویی برای بازی شهرآورد باشد.

برهانی در حالی به عنوان تنها مهاجم در ترکیب اولیه استقلال بازی خواهد کرد که همه استقلالی‌ها می‌دانند که نمی‌توانند حساب چندانی روی او باز کنند. دو دیدار فصل قبل استقلال مقابل پرسپولیس نشان داد که این بازیکن تحت تاثیر مسایل حاشیه‌ای این مسابقه نمی‌تواند کارایی لازمی داشته باشد، اما با همه اینها او امیدوارانه پا به این مسابقه می‌گذارد تا شاید با گلزنی در شهرآورد خط بطلانی بر ناکامی هایش بکشد.

پرسپولیس ‪۴-۲-۳-۱‬

*دروازه بان؟ واعظی، سنگربانی مطمئن
مهدی واعظی بعد از چهار بار تجربه شهرآورد از روی نیمکت، این بار انتخاب اول پرسپولیس برای ایستادن در درون دروازه است.

واعظی هر چند در هفته اخیر با وجود اینکه در گل نخوردن چندان موفق نبود، اما به لحاظ فنی چهره قابل قبولی از خود به نمایش گذاشت. او هم اکنون می تواند نقطه قوت تیمش در شهرآورد شود.


* خط دفاعی؟ آماده اما ناهماهنگ
قطبی بازیکنان آماده اما ناهماهنگی را در ترکیب دفاعی‌اش دارد. علیرضا محمد که هنوز نتوانسته خود را با شرایط بازی در تیم بزرگی مثل پرسپولیس تطبیق دهد، بهترین مهره برای قرار گرفتن در پست مدافع راست است. اگر او روز جمعه همانی باشد که در لیگ هفتم در راه آهن بود، قطبی می‌تواند امیدوار باشد که تیمش از جناح راست توپ‌های خطرناکی را روی دروازه استقلال خواهد ریخت.

مسعود زارعی دیگر مدافع راست تیم پرسپولیس نیز به دلیل مصدومیت شانس کمی برای قرار گرفتن در ترکیب این تیم دارد.

اما در سمت چپ خط دفاعی پرسپولیس، مجتبی شیری بازیکنی است که همیشه بی حاشیه و در خدمت تیم بازی می‌کند. او که در واقع یک مدافع میانی است، به دلیل کمبود پرسپولیس در سمت چپ بازی می‌کند. شاید به همین دلیل است که از او انتظار زیادی برای تدارک حمله نمی‌رود. البته اگر او بتواند حرکات خسرو حیدری را دفع کند، رضایت قطبی و پرسپولیسی‌ها را به طور حتم جلب خواهد کرد.

سپهر حیدری و فرانک آتسو مدافعان میانی پرسپولیس را تشکیل می‌دهند. این دو از جمله بازیکنانی هستند که توانایی فردی منحصر به فردی دارند، اما از آنجا که از هماهنگی لازم محروم هستند، در برخی از دقایق بازی دچار سردرگمی می‌شوند، سردرگمی‌ای که می‌تواند استقلال تهران را در شهرآورد به گل برساند.


* مهره‌های دفاعی خط هافبک؟ بازگشت باقری به میانه میدان
اولین تاثیر بازگشت علی کریمی به پرسپولیس این بود که کریم باقری با ترک پست هافبک نفوذی، دوباره به عنوان یکی از هافبک‌های دفاعی برای تیمش به میدان خواهد رفت. هر چند که کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس از این پس نمی تواند به مانند هفته‌های اول لیگ برتر به فکر گلزنی باشد.

پژمان نوری هم که بالاخره به آرزویش که همان بازی در پست تخصصی است، رسیده در این دیدار به دنبال این است که ثابت کند برای تشکیل زوج دفاعی در میانه میدان به همراه کریم باقری، شایسته تر از بازیکنانی چون مازیار زارع و علوی است. باید دید او که این باز هم می‌تواند خودش را یکی از موثرترین بازیکنان تیمش معرفی کند.

البته احتمال حضور پژمان نوری در کنار مازیار زارع درپست هافبک دفاعی پرسپولیس در بازی مقابل استقلال تهران وجود دارد چرا که این دو بازیکن در دیدارهای گذشته این تیم عملکرد نسبتا قابل قبولی داشته اند.


* خط هافبک؟ بهترین‌های لیگ برتر
وقتی قرار است ایوان پتروویج و علی کریمی از جناحین و کریم باقری پشت مهاجم برنامه‌های هجومی تیم را برای باز کردن دروازه حریف پیاده کنند، پرسپولیسی‌ها می‌توانند ادعا کنند که بهترین ترکیب هجومی را در بین تیم های لیگ برتری دارند. البته موفقیت این ترکیب حرفه‌ای در زمانی محقق می شود که آنها همکاری لازم را با هم داشته باشند و فقط به دنبال نشان دادن توانایی فردی خود نباشند.


* مهاجم؟ یک مهاجم حرفه ای
این درست که دو گل زده در هفت بازی نمی‌تواند آمار مناسبی برای ابراهیم توره تلقی شود. اما اگر نگاهی دقیق به نوع بازی او و حرکاتش انداخته شود، می‌توان به این نتیجه رسید که توره یکی از بهترین مهاجمان خارجی است که به لیگ ایران آمده است. گلزنی او در دیدار با پگاه موجب شده تا او با روحیه و البته اعتماد به نفس بالاتری نسبت به هفته‌های گذشته بازی کند.

البته احتمال حضور علیرضان نیکبخت واحدی و دی کارمو در خط حمله تیم پرسپولیس تهران وجود دارد اما بدون شک توره گزینه نخست قطبی برای حضور در میادین خواهد بود.

شصت و پنجمین دیدار تیم‌های فوتبال استقلال و پرسپولیس تهران ساعت ‪ ۱۵‬روز جمعه هفته جاری در ورزشگاه آزادی تهران برگزار خواهد شد.

/ 0 نظر / 47 بازدید